OBSAH
Podporují nás


Již tuto sobotu 14. září vystoupí folklorní soubor Dykyta na Loretánských slavnostech v Rumburku. Letos se konají již po sedmnácté. Mají být připomínkou dostavby a vysvěcení loretánské kaple Panny Marie dne 15. 7. 1707, která je již přes tři stovky let vyhledávaným mariánským poutním místem.

FS Dykyta vystoupí ve 12:30, ale slavnosti začínají již v deset hodin, a končí úderem šesté hodiny po poledni. Pro děti jsou během dne připraveny divadelní pohádky divadla Damúza z Prahy a divadelního souboru Gymnázia Varnsdorf i tvoření ve výtvarných dílnách. Novinkou je divadelní výtvarná dílna a speciální dětské prohlídky kulturní památky. K vidění budou poprvé také omalovánky a pracovní sešity, vytvořenými letos přímo pro Loretu Rumburk.

Dospělým jsou určeny prohlídky poutního místa s průvodcem a zpřístupnění běžně nepřístupných prostor. Písně z filmových pohádek zahraje flétnový soubor ZUŠ Varnsdorf a ZUŠ Rumburk. O hudební vystoupení se postará sbor Gymnázia Varnsdorf. Barokní skladby přiblíží Martin Vosátka a Klára Brabníková. V ambitu nabídnou své výrobky regionální výtvarníci a řemeslníci. Současně se uskuteční vernisáž výstavy o zničených severočeských židovských památkách.