OBSAH
Podporují nás


Folklorní soubor Dykyta Krásná Lípa vznikl v květnu 1990. U zrodu stály 3 páry tanečníků. Za svůj cíl si nově vzniklé seskupení dalo seznamovat veřejnost s českou lidovou kulturou, a to především písněmi, hudbou a tancem. V rámci této aktivity se dodnes snažíme o zachování ještě existujících či o obnovení zanikajících či zaniklých lidových zvyků a tradic.

Prameny pro svoji činnost čerpáme převážně z Podještědí a Pojizeří a v prvních létech jsme hodně spolupracovali s Podještědským muzeem Karolíny Světlé v Českém Dubu. Pro některá pásma používáme písně a tance z širší oblasti Čech i Moravy. Vystupujeme v rekonstruovaných polosvátečních krojích z Podještědí a v posledních několika létech i v krojích pracovních.

České lidové písně a tance prezentujeme jako samostatné tance nebo v tématicky zpracovaných pásmech či zvykoslovných hrách, jako např. masopust, vynášení Morany, či vítání jara. Máme zpracované i velikonoční a vánoční pásma nebo také pásmo dožínkové. V uplynulých létech jsme též uspořádali několik výstav se zaměřením na velikonoční období a Vánoce. Děti a mládež učíme plést pomlázky, zdobit velikonoční kraslice, vyrábět píšťalky apod.

V průběhu celého roku vystupujeme na řadě míst Šluknovského výběžku a při různých příležitostech téměř po celé republice, z čehož nejčastěji se s námi můžete setkat v zubrnickém skanzenu. Díky české lidové písni, muzice a tanci jsme měli to štěstí, že jsme měli možnost poznat také cizí země, kde jsme reprezentovali jak náš kraj, tak i Českou republiku. Vystupovali jsme v Rakousku, Německu, Itálii, ve Francii, Polsku, Dánsku, v čínské Šanghaji a naposledy v srpnu 2015 v Maďarsku ve městě Makó. Při řadě akcí spolupracujeme s Klubem českých turistů z Krásné Lípy.

Při naší práci je třeba stále doplňovat členskou základnu, některá léta se daří lépe, některá hůře. Celou dobu nás však podporuje město Krásná Lípa. Jak morálně, tak příspěvky na činnost a bezplatným poskytováním adekvátních prostor ke konání pravidelných večerních pátečních zkoušek a příležitostných víkendových soustředění. Soubor Dykyta již dlouhou řadu let též uskutečňuje svá prázdninová týdenní pracovní soustředění v Proseči pod Ještědem v kraji Karolíny Světlé.

Již od samého začátku máme také svou vlastní lidovou muziku od roku 2006 je součástí našeho souboru i dětská část nesoucí název Dykytka. Zprvu byla tvořena mladšími školními dětmi ze Chřibské a v současné době je tvořena dvěma částmi. Předškolní skupinkou v Krásné Lípě a školními dětmi ve Varnsdorfu.

Členská základna souboru, včetně dětské části, je nyní tvořena téměř 60 osobami. Během let souborem prošly desítky lidí téměř z celého Šluknovského výběžku – z Krásné Lípy, Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova, Jiřetína pod Jedlovou, Studánky, Horního Podluží, Dolního Podluží, Rybniště, Chřibské, Brtníků, Kyjova, z Velkého Šenova a na zkoušky dojíždí i mládenci z Prahy či Benátek nad Jizerou. Uměleckou vedoucí byla z počátku několik let Hana Brabníková, 1 rok Eva Škodová mladší a nyní již téměř 20 let Jana Škodová, provdaná Bosáková. Hudební úpravy písní a tanců pochází od Petra Škody, Davida Slouky a hlavně od vedoucího muziky Karla Lukeše. Manažerské zajištění muziky má na starosti Luděk Pištěk. Dětskou část – Dykytku – vede umělecky Alena Marie Dančová s Katkou Doležalovou. Organizačním vedoucím je již od samého počátku zakládající člen Jan Prokop Škoda.